Duyurular

Alycyclobacillus spp Hakkında Genel Bilgi

Meyve suları düşük pH nedeniyle mikroorganizma gelişimi açısından güvenilir olarak kabul görmektedir. Bu nedenle uygulanan pastörizasyon işlemi ile bozulmaya neden olan sporsuz mikroorganizmaları etkisiz hale getirilebilir. Ancak düşük pH da gelişebilen bazı mikroorganizmalar, güvenli kabul edilen bu grup gıdalarda da bozulma yapmaktadırlar. Alicyclobacillus türleri bu tehdit grubunun başında gelmektedir. Özellikle elma suyu başta olmak üzere, alkollü veya alkolsüz içeceklerde bozulmaların temel nedeni bu mikroorganizmadır.

Asidik ve yüksek ısılarda yaşayan Alycyclobacillus türleri, asidik olmayan toprak veya toprak ürünlerinden de izole edilir.

IMG_6618

Alycyclobacillustürleri, elma suyu, domates suyu,üzüm suyu veya şırası gibi pekçok alkollü veya alkolsüz meyve ve sebze sularında, meyve ve sebze pürelerinde bulunur. Öncelikli etkisi, üründe bozulmaya neden olarak kötü tat ve koku oluşturmasıdır. Dolaylı etkisi ise, bir dizi araştırma sonucundan da elde edilen bilgilere göre barsak yapısında korozyon oluşturmasıdır. Bu bozulma, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda kronik enfeksiyonlara neden olur.

Laboratuvarımızda, Alycyclobacillus spp ve sporlarının tayini/sayımı, 3 gün süren analizle belirlenmekte ve tanımlanması yapılmaktadır. Analiz metodumuz akredite olmuştur.

Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarları olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Adres: Acıbadem Mah. Bağ Sok. No: 8 İstek Vakfı Binası Kadıköy İSTANBUL/TÜRKİYE

Santral
0 216 428 31 66

Satış-Pazarlama Birimi
0 216 428 31 66  Dahili: 169

Müşteri Hizmetleri Birimi
0 216 428 31 66  Dahili: 158 -162

Faks
0 216 428 31 67

yuagam@yeditepe.edu.tr

merkezlabpazarlama@yeditepe.edu.tr

Leave a Comment (0) ↓